Od Bauhafen do Basenu Północnego
Potrzeba budowy stoczni miejskiej w Świnoujściu zrodziła się wraz z oddaniem do użytku nowego kanału żeglugowego z morza na Zalew Szczeciński i uruchomieniem toru wodnego do Szczecina. Rozwijający się u schyłku XIX wieku port, wymagał stworzenia niezbędnego zaplecza technicznego dla zabezpieczenia funkcjonowania portu i utrzymania sprawności taboru pływającego. Również rozwój portowej infrastruktury i unowocześnianie ujścia Świny z dużą aktywnością procesów przeładunkowych, wymagały od budowniczych portu stworzenia przedsiębiorstwa, w celu utrzymania całej infrastruktury hydrotechnicznej.

Konieczność życia stoczni spowodowała odrębność tej instytucji, która prócz administrowania portem, zajęła się całością spraw technicznych, związanych z budową i remontami obiektów portowych i nawigacyjnych. Taką instytucją stał się Urząd Budowy Portu (Hafenbauamt) wraz ze stocznią miejską. Pierwszy basen portowy, w miejscu późniejsze stoczni istniał już w 1879 roku. Do generalne przebudowy tego basenu i rozbudowy zaplecza lądowego doszło w latach 1897-1903. To właśnie z tego czasu pochodzą budynki, które dziś stanowią o wartości całego zespołu postoczniowego.
Lata 1918- 1945- stoczni w służbie wojennej
W okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej stocznia spełniała także funkcje militarne, obsługując jednostki Kriegsmarine, wykonując naprawy sprzętu wojskowego i uczestnicząc w budowie instalacji wojennych. W latach 40. XX wieku tereny stoczni były ściśle strzeżone i stanowiły obiekt strategiczny.

1945-19920 radziecka baza Floty Bałtyckiej
Po wojnie, w wyniku zmian granic i przekształceń politycznych, zakład zajęły jednostki Armii Radzieckiej. W basenie stoczni i nabrzeżach od strony kanały Świny cumowały między innymi okręty Wojenno-Morskiej Bazy Południowo-Bałtyckiej Floty ZSRR. Stocznia przeszła pod polską administrację w grudniu 1992- wcześniej, 28 października 1992 roku z Basenu Północnego odpłynęły okręty 24 Brygady Kutrów Torpedowych Floty Bałtyckiej- ostatniej w Polsce jednostki bojowej Armii Radzieckiej.
